Propolis – co to jest?

Propolis

Co to jest Propolis?

1. Api-inhalacje.pl - PropolisPropolis (inaczej kit pszczeli) to bardzo lepka substancja, która powstaje z żywicy roślinnej dostarczonej przez pszczoły do ula w celu uszczelniania gniazda, aby zabezpieczyć swoją rodzinę pszczelą przed zagrożeniami takimi jak: szkodliwe dla pszczół bakterie, pleśń, grzyby i zakażenia oraz inne mikroorganizmy o negatywnym wpływie na zdrowie i kondycję pszczół żyjących w danej rodzinie. Propolis zbierany jest przez pszczoły zbieraczki przede wszystkim z pączków i młodych pędów drzewnych takich drzew jak między innymi: brzozy, topoli, świerku, kasztanowca oraz innych roślin.

Propolis właściwości i zastosowanie

Barwa propolisu

Wyróżniające właściwości propolisu to przede wszystkim barwa – kolorystyka gotowego propolisu zależy w głównej mierze od „materiału”, z którego kit został przez pszczoły wykonany. Zależnie od gatunku rośliny barwa propolisu przybiera inny odcień i tak na przykład propolis z topoli jest brązowy, z brzozy – czarny, a olchowy – żółty.

Konsystencja propolisu

Propolis w swej konsystencji przypomina nieco wosk stearynowy, ale jednak jest on odporniejszy na działanie wysokiej temperatury niż wosk. Propolis jest też twardszy. Nie rozpuszcza się w wodzie, jednak można stwierdzić jego rozpuszczalność w acetonie, chloroformie i alkoholach.

Lecznicze właściwości propolisu

2. Api-inhalacje.pl - Kit pszczeli PropolisKit pszczeli Propolis składa się z żywicy, wosku roślinnego i pszczelego, olejków eterycznych, białka z pyłków roślinnych, witamin z grupy E, H, P i B oraz kilkuset innych związków chemicznych (alkoholi, estrów, kwasów tłuszczowych, mikroelementów), które mają działanie lecznicze. Pod ich wpływem różne bakterie i wirusy wywołujące między innymi grypę i anginę ulegają zniszczeniu.

Działa on też leczniczo przy chorobach układu pokarmowego, takich jak zapalenie dziąseł czy parodontoza, ochrania również wątrobę i żołądek przed niechcianymi ich chorobami. Propolis ma zastosowanie także w dermatologii, ponieważ leczy choroby skóry i przyspiesza gojenie ran, również takich po oparzeniach, ponadto stymuluje regenerację tkanek.

Zastosowanie propolisu

Propolis, który przeznaczony jest do lecznictwa ludzi podawać można w przygotowanych nalewkach spirytusowych oraz w miodach pitnych – co jest tradycyjną metodą stosowaną od setek lat na ziemiach polskich.

Przepis na nalewkę z propolisu

Nalewka z propolisu jest jednym z najlepszych jego zastosowań. Działa na przeziębienie i ból gardła, można ją także stosować profilaktycznie. Aby uzyskać 70% nalewkę, należy wykorzystać 50g propolisu, 200ml spirytusu i 75ml przegotowanej wody.

5. Propolis - Api-inhalacje.plSpirytus należy wymieszać z wodą, a propolis umieścić w szklanej butelce. Propolis zalewa się roztworem wody i spirytusu, szczelnie zakręca naczynie i odstawia do ciemnego pomieszczenia na około 14 dni. Tak przygotowaną miksturą trzeba wstrząsnąć przynajmniej raz dziennie. Po tym okresie nalewkę należy przefiltrować przez filtr do kawy albo gazę i wlać do butelki z ciemnego szkła. Przechowuje się ją z dala od światła.

Propolis jest także wykorzystywany przez dzisiejszy przemysł farmaceutyczny przy produkcji niektórych wyrobów farmaceutycznych – między innymi: maści, balsamów, kremów, tabletek, szamponów, płynów do kąpieli i pomadek.

Jeśli sami chcecie przygotować propolisowe „lekarstwa” lub inne wyroby lecznicze dla siebie i swoich bliskich, to musicie jedynie zakupić naturalny propolis wysokiej jakości. W tym celu najlepiej będzie znaleźć lokalną niewielką pasiekę i zapoznać się z jej ofertą.

Jeśli natomiast nie macie czasu lub możliwości, aby propolisowe specyfiki przygotować własnoręcznie, to tym bardziej powinniście znaleźć niedużą lokalną pasiekę, w której będziecie mogli zaopatrzyć się w gotowe produkty propolisowe nie tylko lecznicze, ale też nalewki na propolisie czy też słodycze (propolisowe lizaki i gumy rozpuszczalne). Najlepiej zaprzyjaźnić z zaufanym pszczelarzem, by móc liczyć na najwyższą jakość propolisu oraz stałe rabaty cenowe na zakup tego produktu, wyrobów na jego bazie, czy chociażby miodów do waszej spiżarni.

Nasza pasieka oferuje naturalny propolis najwyższej jakości – zapraszamy do kontaktu z nami.

Podsumowanie
Data
Produkt / usługa
Propolis – co to jest?
Ocena
51star1star1star1star1star