Węza pszczela

Węza pszczela


czym jest węza pszczela?

węza naturalna komórki Węza pszczela   , naturalna węza pszczela jest z prawdziwego wosku pszczelego.

Węza walcowana metodą na zimno, komórka głęboka i mocno odbudowana, kąt dna bardzo dobry pod jajko i larwę.

węza naturalna produkcja

W sezonie 2018 na akacji pszczoły wylewały się z uli, podaliśmy prawie do każdej rodziny po korpusie węzy, na drugi dzień węza była całkowicie odbudowana obsiadana na czarno.

węza naturalna komórki

Klarowanie wosku w styropianowym termosie trwa od 2 do 3 dni, tak wolne stygnięcia daje w efekcie czysty wosk zaś domieszki i zanieczyszczenie osiadają na dnie i daje się je łatwo usunąć.

Węza pszczela produkcja

Tak wygląda nasz wosk.

węza gotowa wosk pszczeli

Jakość i czystość węzy

jak mądrze wybrać?

Aby mieć pewność co do wysokiej jakości i czystości składu, koniecznie trzeba starannie wybrać producenta węzy, od którego ją nabędziemy. Najlepiej udać się na miejsce i spokojnie sprawdzić warunki w jakich węza jest produkowana, zapoznać się z samym procesem produkcji i stosowanymi technologiami. Często popełnianym błędem jest pełne zaufanie do przedkładanych przez producenta certyfikatów, które mają świadczyć o czystości węzy pszczelej, braku jakichkolwiek niechcianych dodatków itd.

Gdy  przerabiamy więcej wosku, warto poszukać niedużych producentów węzy w swojej okolicy, tak aby móc samemu sprawdzić w jakich warunkach odbywa się proces produkcyjny i aby móc dokładnie obejrzeć węzę przed zakupem. A już sama rozmowa z producentem powie nam dużo o jego podejściu do produkcji węzy – o tym też warto pamiętać.

Węza pszczela z pasieki Roberta Łaszczych

Co wyróżnia naszą węzę?

węza komórka 1Odwiedzając osobiście producenta węzy pszczelej można również sprawdzić czy wosk jest sterylizowany prawidłowo, czy też jedynie odkażany poprzez przetrzymanie go w wysokiej temperaturze . Musimy pamiętać, że tylko prawidłowa sterylizacja zapewni woskowi pełną czystość biologiczną. W naszej pasiece do sterylizacji wosku używamy autoklawu, co pozwala sprostać oczekiwaniom nabywców węzy.

Węza pszczela z Pasieki Roberta Łaszczych w Kłobucku (niedaleko Częstochowy) spełnia wszelkie wymagania odnośnie jakości wytwarzanej węzy pszczelej, jej produkcją zajmujemy się już od kilku lat. Węza wytwarzana jest przez nas własnoręcznie, co zapewnia jej najwyższą jakość i pełną kontrolę nad prawidłowością procesu produkcyjnego. Przed naszymi klientami nie mamy żadnych tajemnic, więc chętnie przyjmiemy Państwa w naszej pasiece, gdzie w spokoju będziemy mogli zapoznać zainteresowanych z procesem produkcyjnym, stosowaną u nas technologią oraz urządzeniami, które pomagają nam w produkcji węzy pszczelej.

Węza pszczela komórka naturalna 5,1 mm

Węza pszczela komórka 5,4 mm

Produkcja węzy pszczelej to jedno z najważniejszych zadań w naszej pasiece. Węzę pszczelą wykonujemy metodą na zimno, 48 centymetrowymi walcami ze stali nierdzewnej. Walce takie pozwalają uzyskać węzę warszawską o prawidłowo ułożonej komórce.

Walcowanie węzy na zimno

Walcowanie węzy na zimno to technologia, która zapewnia wysoką jakość i dużą elastyczność węzy, ale powoduje również, że proces przerobu węzy jest dość czasochłonny. Pojedyncza komórka wynosi 5,4mm, 5,1 mm a przerób węzy następuje tylko z wosku udostępniającego przez pszczelarza.

Węza pszczela pozyskana metodą na zimno jest:

  • elastyczna,
  • nie kruszy się,
  • nawet po roku jest nadal elastyczna,
  • przy miodobraniu. czy też wirowaniu, nie łamie się (ramka dziewicza) można ja mrozić, czy trzymać w chłodni, a z węzą nic się nie dzieje, nie pęka.

Proces przerobu węzy

  • Po autoklawie wosk trafia do wiader ze stali nierdzewnej
  • Po ponownym roztopieniu nalewany jest na nierdzewne tacki
  • Woskowe wylewki trafiają do kąpieli, po czym trafiają na walce gładkie
  • Następnie trafiają na walce o komórce 5,1 mm lub 5,4 mm
  • Węza walcowana jest metodą na zimno w walcach z duraluminium
  • Rolka węzy jest rozkładana, a następnie węzie nadaje się pożądany kształt odpowiednim szablonem

W naszej pasiece stosujemy węzę grubą około 10-11 plastrów na 1 kg – tzw. węza wielkopolska.

Naturalna węza pszczela walcowana na zimno

węza komórka 1Naturalna węza pszczela produkowana w naszej pasiece jest węzą grubą, lecz dzięki wielokrotnemu walcowaniu zapewniamy wysoką jej elastyczność. Wosk walcujemy na zimno, najpierw walcami gładkimi, a dopiero w kolejnym etapie używamy walców grawerowanych o wymiarach 5,1 lub 5,4mm, więc zależnie od potrzeb możemy wyprodukować zarówno węzę o rozmiarze komórki 5,1mm jak również 5,4mm. Wylewki woskowe są długo studzone w temperaturze 28 stopni, więc struktura takiej wylewki jest bardziej elastyczna.

Co warte podkreślenia do produkcji węzy używamy jedynie naczyń, foremek i sprzętu wykonanych ze stali nierdzewnej, co w porównaniu do innych materiałów  jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym i wpływającym korzystnie na jakość produkowanej węzy.

Węza pszczela najwyższej jakości

Możemy uważać więc, że węzy produkowane w naszej pasiece są jednymi z najlepszych węz pszczelich na rynku, zatem serdecznie zapraszamy do nawiązania kontaktu z nami, chętnie odpowiemy na wszelkie Państwa pytania odnośnie produkowanej przez nas węzy pszczelej.

Podsumowanie
Data
Produkt / usługa
Węza pszczela
Ocena
51star1star1star1star1star